Příběh statku

První zmínky o objektu jsou od r. 1845. Od té doby se změnila rodina která jej obývala pouze dvakrát.  

Pfeifrovi

Franc Pfeifer jako první vlastník statku zde založil rodinu a hospodářství. Vlastnil cihelnu, která se nacházela na dnešní střelnici v Lukové. Majetek zdědil jeho syn Rudolf Pfeifer. Hospodářství bylo veliké, dobytka a koní bez mála k 50 kusům. Na statku pracovala spousta zaměstnanců a čeledínů, kteří sloužili rodině. Za války zde vyráběli ostnatý drát i dlaždice. Táké zde byli ubytovaní učitelé. Rodina byla odsunuta jako spousty dalších Němců. Po osvobození místní obyvatelé v cihelně vypálili poslední zbytky cihel a cihelna byla srovnána se zemí.  

Jíšovi

Po odsunu němců získala statek při rozdělování prázdných sídel rodina Jíšova. Snažili se udržet hospodářštví, ale statek byl opravdu veliký. Části, které nebyly využívány a začaly chátrat. Veškeré cennosti po němcích byly rozebrány, zbylo jen spousta nepořádku. Rodina měla 9 dětí, některé vyrostly na statku, jiné u příbuzných. Maminka dožila v péči syna Eduarda, který jako poslední z rodiny zůstal na statku. Byl upěšným chovatelem a tak chlévy stále obývala spousta dobytka. Místním prodával produkty z hospodářství a do výkupu nabízel například vlnu ovcí. Nikdy se neoženil a neměl děti. Možná i proto sídlo natolik zchátralo a po jeho smrti byl statek na prodej.  

Statek 100DOLA

Jeden z největších statků v obci byl na prodej. Místní se obávali, co z něj nový majitel vytvoří. Sídlo se dostalo do rukou nadšenců historie a starých zapomenutých řemesel. Nová kapitola pro starý německý statek se začala psát. Chátrající zdi začínají znovu žít, rozpadající se dům se probouzí z dlouhého spánku. Místo s minulostí je potřeba zachránit pro budoucí generace. Velký prostor je potřeba využít k něčemu smysluplnému, ale taky ekonomickému. Svatby a společenské akce je ideální spojení. S láskou navracíme starým věcem život. J.M.A.L. Jirgesovi.